Карантин продовжено… Суди продовжують працювати в особливому режимі…
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року №500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» Уряд продовжив дію адаптивного карантину на території України до 31 липня 2020 року, а це означає, що суди продовжують працювати в особливому режимі.
Відповідне розпорядження від 22 червня 2020 року № 9 «Про внесення змін до розпорядження суду від 17 березня 2020 року №1 «Про встановлення особливого режиму роботи Піщанського районного суду Вінницької області на час карантину» було видано і в.о. голови Піщанського районного суду Вінницької області.
Особливий режим роботи суду передбачає заборону перебування в приміщенні суду без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, припинення всіх заходів, не пов'язаних з процесуальною діяльністю суду, припинення проведення особистого прийому громадян керівництвом суду, обмеження допуск до приміщення суду, які не є учасниками судових засідань, а також осіб з ознаками респіраторних захворювань: нежить, кашель, блідість шкірних покривів, почервоніння очей, загальна слабкість.
Проте особливий режим роботи - це не лише дотримання в судах карантинних заходів.
Це і законодавча невизначеністьщодо дій учасників процесу та суду в умовах карантину, це внесення корективів у графіки судових засідань та порядок розгляду справ, це і законодавчі зміни, проте не завжди вдалі, аби забезпечити право осіб на доступ до правосуддя, та одночасно і ефективність судового захисту, це і обмежене фінансування діяльності судів в поточному році. Ось з чим довелося зіткнутися всім без виключення судам за останні три міссяці дії карантинних заходів на території України, адже так склалося, що черговий непростий період нових випробувань для суддів та працівників апаратів судів та пандемія короновірусу співпали.
Починаючи з дня запровадження в Піщанському районному суді Вінницької області особливого режиму роботи до суду надійшло 140 заяв, поданих в порядку цивільного судочинства, 70 матеріалів в справах про адміністративні правопорушення, 2 заяви в порядку адміністративного судочинства, 55 справ в порядку кримінального судочинства, зареєстровано близько 1500 вхідних документів, з яких 483 надійшли до суду електронних зв’зком, та направлено за межі суду понад 4500 вихідних документів
За цей час суддями Піщанського районного суду Вінницької області розглянуто 9 кримінальних проваджень, 9 справ в порядку виконання судових рішень кримінальних справах, ухвалено рішення в 67 цивільних справах, видано 2 судових накази про стягнення аліментів, розглянуто 2 адміністративні справи з приводу оскарження рішень суб’єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, постановлено 29 ухвал за результатами розгляду слідчим суддею клопотань учасників кримінального провадження на стадії досудового розслідування.
Крім того, суддями постановлено понад 300 ухвал з різних процесуальних питань, в тому числі, про відкриття провадження, про призначення подань до розгляду, про поновлення провадження, про продовження строк підготовчого провадження, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті, про відкладення судового засідання, про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Слід нагадати, 23 квітня 2020 року ДСА України затвердила у новій редакції Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному, господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду. Відповідно до вказаного Порядку суди отримали можливість використовувати не лише систему відеоконференцзв'язку EasyСon, а інші доступні суду та учасниками судового процесу засоби, що забезпечують проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку та відповідають вимогам законодавства.
В травні Піщанський районний суд Вінницької області отримав перший позитивний досвід проведення судового засідання в цивільній справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв`язку «EasyCon» з використанням власних технічних засобів учасника процесу. Можливістю участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами суду, яка передбачена статтею 212 Цивільно-процесуального кодексу України у зв’язку з карантинними заходами на території України, скористався представник співвідповідача по справі - адвокат, який проживає в Житомирській області.
Суди працюють, щодня розглядають справи та приймають рішення. Проте під час карантину жодне із прийнятих судових рішень не набрало законної сили з огляду на прийняті зміни до процесуальних кодексів, які набрали чинності 2 квітня, та передбачили продовження на строк дії карантину більшості процесуальних строків, серед них і строк на апеляційне оскарження. Дана ситуація вплинула на тисячі учасників судових процесів, адже строк набрання рішенням суду законної сили продовжувався на строк дії карантину, незалежно від того, чи планує якась із сторін оскаржувати рішення чи ні.
Виправити дану ситуацію був покликаний законопроект №3383 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який 13 травня 2020 року Верховна Рада прийняла за основу, а 18 червня 2020 року в цілому.
Даним Законом удосконалено норми Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України в частині перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Зокрема, визначено можливість суду за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених кодексом), поновлювати строки, встановлені у статтях вищезазначених процесуальних кодексів, а також продовжувати процесуальні строки, які встановлені законом чи судом, на строк дії карантину.
Законом для усунення прогалин законодавства та удосконалення норм ГПК України, ЦПК України та КАС України розширено перелік статей, які стосуються поновлення процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень ГПК України, пункту 3 Прикінцевих положень ЦПК України, пункту 3 Прикінцевих положень КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки (у випадках наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими Кодексами), мають право на продовження процесуальних строків на підставах, встановлених цим Законом.
Оскільки в Законі передбачено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, то після його публікації процесуальні строки продовжуватися не автоматично, а будуть поновлюватися та продовжуватися судом під час дії карантину у разі надходження відповідної заяви від учасників справи.
Однак, доки карантинні заходи тривають, не зважаючи на їх пом’якшення, рекомендуємо учасникам процесу та іншим особам всі документи надавати суду в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштовим зв’язком або через інші дистанційні засоби зв’язку, а участь в судових засіданнях брати в режимі відеоконфенцзв’язку, в тому числі за допомогою власних технічних засобів поза межами приміщення суду.