Два місяці карантину. Суд продовжує працювати в особливому режимі
Особливий режим роботи Піщанського районного суду Вінницької області було запроваджено з 17 березня 2020 року і за цей час робота суду не зупинялася на хвилину.
Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 239 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» на всій території України запроваджено режим надзвичайної ситуації на 30 днів, розпорядженням в.о. голови Піщанського районного суду Вінницької області № 3 від 26 березня 2020 року дію особливого режиму роботи суду було продовжено до 24 квітня 2020 року.
У зв’язком продовженням дії карантину на території України Постановами КМУ від 22 квітня 2020 року та від 04 травня 2020 року до 11 травня 2020 року та 22 травня 2020 року відповідно, особливий режим роботи Піщанського районного суду Вінницької області триває.
А це означає, що на даний час в суді не проводяться заходи, які не пов’язані з процесуальною діяльністю суду, не здійснюється особистий прийом громадян керівництвом суду, обмежено допуск у приміщення суду осіб, які не є учасниками судових засідань та осіб з ознаками респіраторних захворювання, а вхід громадян до приміщення суду без засобів індивідуального захисту (масо, рукавичок тощо) заборонено.
Бажаючі, з дотриманням процесуального порядку та санітарних норм на період карантину, мають можливість отримати копії судових рішень чи інші документи безпосередньо в приміщенні суду нарочно через спеціальне вікно або ж висловити бажання про надсилання таких поштовим зв’язком або в електронному вигляді.
Крім того, отримати інформацію щодо розгляду справ та діяльності суду можна зателефонувавши на гарячу телефонну лінію за номером +380687368791.
Разом з тим, діяльність зі здійснення правосуддя суду триває. Суд продовжує приймати заяви та документи по справах через спеціально розміщену при вході до суду скриньку, в електронному вигляді та через підсистему «Електронного суду». Зокрема, за час роботи в особливому режимі до суду надійшло понад 130 справ, серед яких понад 50 позовних заяв та заяв поданих в порядку цивільного судочинства, два адміністративних позови, 35 справ в порядку кримінального судочинства, серед яких 12 обвинувальних актів, 5 подань, поданих в порядку виконання судових рішень, 18 клопотань, які підлягають розгляду слідчим суддею, а також близько 40 матеріалів, про притягнення до адміністративної відповідальності.
Слід нагадати, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року№ 530-IX Кодекс України про адміністративні правопорушення було доповнено статтею 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей», яка передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
За час роботи в умовах карантину до Піщанського районного суду Вінницької області надійшов лише один протокол про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.. 44-3 КУпАП, а саме за те, що на овочевому магазині були відсутні будь -які написи Covid-19, відсутні антисептики для відвідувачів та в магазині неохайно. За результатами розгляду вказаного протоколу судом було винесено постанову про закриття провадження у справі у зв’язку з відсутністю в діях особи події та складу даного адміністративного правопорушення. Вказане рішення суду обґрунтоване тим, що відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити, в тому числі, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Однак, при їх дослідженні судом було встановлено чимало недоліків, допущених працівниками поліції при їх складанні. Зокрема, в протоколі зазначено, що особа К. вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, в той час як ст. 44-3 КУпАП передбачає єдиний склад правопорушення та не містить частин. Також, не заважаючи на те, що стаття 44-3 КУпАП є бланкетною, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов`язково повинно бути зазначено, яку конкретно заборону відповідного пункту нормативно-правового акту, яким встановлюються правила карантину, порушила особа, щодо якої складено протокол, такі в протоколі зазначені не було. Крім того, особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, всупереч обов`язку щодо збирання доказів, не надано жодних доказів, що особа К. є суб`єктом господарювання, що здійснює торговельну діяльність або є посадовою особою, на яку покладено встановлення режиму роботи магазину.
За період карантину суддями Піщанського районного суду Вінницької області розглянуто близько 90 справ різних категорій. Понад 300 справ знаходиться на розгляді.
Для того, щоб мінімізувати ймовірність поширення небезпечного вірусу, зал судових засідань №2 обладнано щитом -бар’єром, який під час розгляду справ відділяє суддів, секретарів судового засідання та учасників процесу.
Однак, доки карантинні заходи тривають, не зважаючи на їх пом’якшення, рекомендуємо учасникам процесу та іншим особам всі документи надавати суду в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштовим зв’язком або через інші дистанційні засоби зв’язку, а участь в судових засіданнях брати в режимі відеоконфенцзв’язку.
Також, нагадуємо, що 30 березня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)”, який почав діяти з 02 квітня 2020 року та вніс зміни у велику кількість нормативних актів, частина яких стосується сфери правосуддя, та спрямовані на усунення процесуальних прогалин з метою реалізації права осіб на доступ до правосуддя, та одночасного забезпечення ефективності судового захисту.
Зокрема, зазначеним Законом ст.. 112 ЦПК України та ст.. 195 КАС України доповнено новими частинами, згідно положень яких під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України".
Наказом Державної судової адміністрації України № 196 від 23 квітня 2020 року затверджено Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду у новій редакції. Порядком визначені технічні вимоги для доступу до Системи, наводяться примірники заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення. А найголовніше, відповідно до оновленого Порядку суди зможуть використовувати не лише систему відеоконференцзв'язку Easycon, а інші доступні суду та учасниками судового процесу засоби, що забезпечують проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку та відповідають вимогам законодавства.
Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватись з використанням власного електронного підпису в Системі та перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним для роботи з обраною для проведення відеоконференції Системою.
У разі, якщо учасник не має електронного підпису (або система не дозволяє реєстрацію з використанням електронного підпису), він повинен попередньо зареєструватись в Системі з використанням логіну та паролю чи за допомогою інших передбачених обраною Системою засобів реєстрації. При цьому, в своїй заяві про участь у судовому засіданні, поданій відповідно до пункту 3 цього розділу, учасник справи повинен вказати про наявність або відсутність у нього електронного підпису.
Окрім того, з огляду на нещодавно прийняті зміни до процесуальних кодексів, які набрали чинності 02 квітня, відповідно до яких більшість процесуальних строків, серед яких і строк на апеляційне оскарження, продовжено на строк дії карантину, під час карантину в законну силу не вступає жодне судове рішення суду першої інстанції, яке підлягає апеляційному оскарженню.
Виправити дану ситуацію покликаний законопроект №3383 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який 13 травня 2020 року Верховна Рада прийняла за основу.
Законопроектом передбачається вже не автоматичне продовження і поновлення строків на термін дії карантину, а вирішення цих питань судом виключно на підставі відповідних заяв учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, інтереси чи обов'язки.
Коронавірус перевернув все з ніг на голову. Він змінив нашу поведінку і навіть у звичних ситуаціях змусив поводитися геть по-іншому. Головне — пам’ятатати, що всі ми є частинками великого цілого, і, так сталося, що доля світу сьогодні залежить від кожного з нас зокрема. Тож об’днаймося, одягнемо маски, і врятуємо світ.
Турбуйтеся про інших і по можливості залишайтеся вдома…