Кількість справ, що надходять та відвідувачів звісно зменшилися. Безсумнівно громадська свідомість перемагає і спільнота розуміє, що часу на судову тяганину попереду буде ще дуже багато, якщо дотримуватися певних правил спрямованих на зменшення випадків зараження на корона вірус. А поки ще треба залишатися вдома.
Про це свідчить також і прийнята Кабінетом Міністрів України 22 квітня 2020 року постанова «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» № 291, якою дію карантину на території України продовжено до 11 травня 2020 року.
А це означає, що до цього дня суди з метою запобігання виникненню та поширенню гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19 серед працівників апарату суду та відвідувачів суду продовжать працювати в особливому режимі.
Тож з чим була вимушена зіткнутися українська Феміда за час роботи в особливих непередбачуваних умовах, в умовах правової невизначеності?
Прийнятий 30 березня 2020 року Верховної Радою України Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)”, який почав діяти з 02 квітня 2020 року та вніс зміни у велику кількість нормативних актів, частина яких стосується сфери правосуддя, був спрямований на усунення процесуальних прогалин з метою реалізації права осіб на доступ до правосуддя, та одночасного забезпечення ефективності судового захисту.
Зокрема на період дії карантину Закон передбачив автоматичне продовження строків звернення до суду та процесуальних строків у цивільних, господарських та адміністративних справах на строк дії карантину, продовження на строк дії карантину строків апеляційного оскарження; продовження строків, визначених Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, зокрема і строку позовної давності, а також надання учасникам цивільних, господарських та адміністративних справ права брати участь у судовому розгляді в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, перебуваючи за межами приміщення суду.
Але законодавець в подробиці не вдався. Та вже наступного дня після набрання законом чинності правова спільнота почала бити на сполох. Адже різні суди, судді та інші представники правничих професій не змогли знайти «золоту середину» та почали по своєму тлумачити норми закону та по різному рахувати процесуальні строки, в тому числі і дату набрання судовими рішеннями законної сили. Що ж говорити про простих громадян? Наш суд також не став винятком в даній ситуації та думки працівників з даного приводу розійшлися
Ясність вніс Верховний Суд, на офіційній сторінці якого 22 квітня 2020 року з’явилися методичні роз’яснення щодо спірних питань застосування законодавства про продовження процесуальних строків під час дії карантину.
Зокрема ВС зазначив, що ураховуючи зміст статті 3 ЦПК України, а також те, що запропоновані зміни не встановлюють нових обов’язків, не скасовують і не звужують прав учасників судового процесу, не обмежують їх використання, вони мають зворотну силу, тобто поширюються на правовідносини, які виникли з 12 березня 2020 року – дня встановлення карантину на території України, та пов’язані зі здійсненням судочинства у всіх справах, тобто тих, які вже знаходяться на розгляді в судах усіх інстанцій, так і тих, які будуть відкриті у подальшому. Також ВС звернув увагу, що що в тексті Закону № 540-ІХ йдеться про продовження процесуальних строків, тобто строків, установлених учасникам справи для вчинення процесуальних дій. Тобто внесені зміни не знімають із судді (суду) обов’язку вчинювати процесуальні дії та ухвалювати відповідні процесуальні рішення у строки, прямо передбачені нормами ЦПК України, якщо учасники справи належним чином виконали покладені на них обов’язки та реалізували надані їм права. Також ВС підкреслив, що установлений у судовому рішенні строк не може бути меншим, ніж строк дії карантину.
Крім того, в роз’ясненнях вказано, що на період дії карантину обчислення процесуальних строків зупиняється. Що це означає?
Наприклад, 05 березня 2020 року судом ухвалено рішення. Виникає питання як обчислюється строк на апеляційне оскарження та коли дане рішення набере законної сили?
Карантин в Україні запроваджено з 12 березня 2020 року, а строк на апеляційне оскарження становить 30 днів. Таким чином, до дня запровадження карантину пройшло 6 днів із строку на апеляційне оскарження. Решту днів на апеляційне оскарження – 24 дні, слід обчислювати з дня наступного після ухвалення Кабінетом Міністрів України ухвалить офіційного рішення про закінчення карантину. І тільки тоді, після закінчення строку на апеляційне оскарження, вказане рішення набере законної сили, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Інша ситуація. Рішення по справі ухвалено 17 квітня 2020 року. Виходячи з роз’яснень тридцятидений строк на апеляційне оскарження даного рішення суду в будь-якому випадку розпочнеться з дня наступного після ухвалення Кабінетом Міністрів України ухвалить офіційного рішення про закінчення карантину.
Тобто всі судові рішення судів першої інстанції, які були ухвалені під час дії карантину, набудуть чинності лише після його закінчення, тобто коли закінчиться строк на апеляційне оскарження. Наведене стосується й судових наказів і заочних рішень суду.
Оскільки строки на перегляд та оскарження судових рішень Законом № 540-ІХ продовжені до закінчення карантину, подання заяв і скарг без дотримання строків, передбачених нормами ЦПК України, до закінчення карантину не буде підставою для залишення таких заяв і скарг без руху, оскільки згідно із зазначеним Законом вони подані своєчасно. Відповідно, особи не повинні подавати заяву про поновлення пропущеного строку.
Однак наведене не стосується ситуацій, коли пропуск процесуального строку відбувався ще до початку оголошення карантину. Тобто, якщо процесуальний строк сплинув до 12 березня 2020 року, то дія Закону 540-ІХ його не змінює.
Разом з тим посилання на те, що особа пропустила строк через оголошення карантину, може враховуватися як поважна причина.
Починаючи з дня запровадження в Піщанському районному суді Вінницької області особливого режиму роботи до суду надійшло понад 70 справ різних категорій, зокрема, 24 позовних заяв та заяв в порядку цивільного судочинства, 26матеріалів в справах про адміністративні правопорушення, 5 справ в порядку виконання судових рішень кримінальних справах, 7 обвинувальних актів, а на розгляд слідчого судді надійшло 9 клопотань від учасників кримінального провадження.
В період з 17 березня 2020 року по 23 квітня 2020 року суддями Піщанського районного суду з ухваленням рішення розглянуто 1 адміністративну справу, винесено 27 постанов в справах про адміністративні правопорушення, постановлено одну ухвалу про закриття кримінального провадження, постановлено ухвалу про залишення без розгляду подання органу пробації про заміну покарання у виді штрафу покаранням у виді громадських робіт, слідчим суддею розглянуто 9 клопотань слідчого, в тому числі про тимчасовий доступ до речей та документів, про арешт майна, про продовження строку тримання під вартою, а також з ухваленням рішення розглянуто 18 цивільних справ, серед яких спори про розірвання шлюбу, про спадкове право та визнання права власності на майно за набувальною давністю,
За час роботи в особливому режимі до суду надійшло 485 документів, з них електронною поштою 205 документів. Протягом вказаного періоду судом направлено 1695 документів, з них електронною поштою 55 документів, а також на виконання прийнятих судом рішень видано 13 виконавчих документів.
Отож, МИ продовжуємо працювати. А ТИ ……. ТИ – залишайся вдома!