flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В суді відбувся круглий стіл на тему: "Виконання судових рішень"

29 березня 2018, 17:56

29 березня 2018  в Піщанському районному судді відбувся круглий стіл присвячений обговоренню питань виконанні судових рішень, ініціатором якого  виступили судді та працівники апарату суду. Участь у заході  взяли  начальник Піщанського районного відділу  державної виконавчої служби ГТУЮ у Вінницькій області Потапова Л. Г. та головний державний виконавець Гаватюк О. В.,  начальник Піщанського районного відділу  державної реєстрації актів цивільного стану  ГТУЮ у Вінницькій області Столярик І. М., державний нотаріус Піщанської державної нотаріальної контори Шигида І. В., старший інспектор Піщанського районного сектору з питань пробації Центрально – Західного міжрегіонального Управління  з питань виконання кримінальних покарань  та пробації Міністерства юстиції України старший лейтенант внутрішньої служби Аржанович Д. А.

 В. о. голови суду Гринишина А. А., відкриваючи захід зазначила, що  ефективність правосуддя в конкретній справі і для конкретного учасника процесу залежить від виконання прийнятого судового рішення. А тому, на сьогодні проблема виконання судових рішень є досить актуальною з огляду на те, що велика кількість рішень судів не виконуються роками, що призводить  до зниження довіри громадян до судової системи  і до державного механізму загалом. Виконавче провадження – те, без чого втрачається сенс попередньої діяльності суду та інших органів та осіб, які уповноважені на здійснення захисту прав, свобод та законних інтересів фізичних, юридичних осіб, територіальних громад та держави. Близько  30 тисяч українців звернулися до Європейського суду з прав людини зі скаргами, аби змусити українську державу виконувати судове рішення. За офіційною статистикою, близько 80% звернень до Європейського суду з прав людини стосується саме проблематики невиконання рішень українських судів. За даними ж Державної судової адміністрації  лише 8% судових рішень виконано у 2017 році. Гринишина А. А. наголосила присутнім, що ЄСПЛ у своїх рішеннях щодо України неодноразово підкреслював, що  доступ до суду охоплює й можливість виконання судового рішення, оскільки виконання рішення суду є останньою стадією вирішення справи та поновлення прав особи.  Також, увагу слухачів, було звернуто на революційне рішення ЄСПЛ у справі «Бурмич та інші проти України», яке стосується системної проблеми не виконання державою судових рішень, та яким ЄСПЛ, не розглядаючи 12 143 справи, передав їх до комітету Міністрів, аби останній разом із Урядом України, знайшли вирішення цієї системної проблеми, зазначивши при цьому, що ЄСПЛ раніше в аналогічних справах («Іванов проти України») вже констатував порушення права на справедливий суд та надав вказівки щодо заходів, які, які слід прийняти Україні.  Проте з часу пілотного рішення Україна не зробила нічого, аби вирішити проблему.

Державний нотаріус Шигида І. М. розповіла учасникам заходу про порядок  державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та  проблемні питання, які виникають під час здійснення реєстраційних дій на підставі рішень судів.

Начальник Піщанського районного відділу  державної реєстрації актів цивільного стану  ГТУЮ у Вінницькій області Столярик І. М. поділися з присутніми особливостями внесення змін до актових записів громадянського стану та здійснення в них інших відміток   на підставі рішення суду, порядком здійснення  державної реєстрації  народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження, в тому числі на окупованій території України.

Старший інспектор Піщанського районного сектору з питань пробації Центрально – Західного міжрегіонального Управління  з питань виконання кримінальних покарань  та пробації Міністерства юстиції України старший лейтенант внутрішньої служби Аржанович Д. А. вказав на проблемні питання, які виникають під час виконання вироків у кримінальних справах, постанов суду в справах про адміністративні правопорушення, а також зауважив, про недостатність строку для підготовки досудової доповіді по кримінальних провадженнях з врахування строку, встановленого КПК для призначення справи для розгляду та обсягом дій, які повинен вчинити представник органу пробації відповідно до   Порядку складення досудової доповіді, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27.01.2017 року  № 200/5 для зібрання інформації, яку повинна містити досудова доповідь.

Начальник Піщанського районного відділу  державної виконавчої служби ГТУЮ у Вінницькій області Потапова Л. Г. та головний державний виконавець Гаватюк О. В. розповіли про критерії, яким повинен відповідати виконавчий документ, проблемні аспекти, які виникають під час  підготовки державним виконавцем подання про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України.

В світлі набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» яким КУпАП доповнено ст.. 183-1, яка передбачає адміністративну відповідальність за несплату аліментів, наголошено, що при складенні протоколу про вказане порушення державний виконавець повинен неухильно дотримуватися вимог КУпАП, зокрема, щодо його змісту та форми.

На завершення засідання круглого суду його учасники «за кавою» обмінялись думками щодо можливих способів удосконалення існуючого механізму з метою забезпечення більш ефективного виконання рішень

Колектив Піщанського районного суду висловлює щиру подяку всім, хто долучився до заходу та сподівається  на подальшу співпрацю!