flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ практики застосування ст. 247 ЦПК України під час розгляду цивільних справ в Піщанському районному суді Вінницької області

07 липня 2021, 08:54

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ

практики застосування ст.. 247 ЦПК України під час розгляду цивільних справ в Піщанському районному суді Вінницької області

Відповідно до положень п. 3 ч. 3 ст. 2 ЦПК України як окрему засаду (принцип) здійснення  цивільного судочинства  виділено гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами.

Частина  ст. 247 ЦПК України встановлює, що суд під час судового розгляду справи здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). За заявою будь-кого з учасників справи або за ініціативою суду повне фіксування судового засідання здійснюється за допомогою відеозаписувального технічного засобу (за наявності в суді технічної можливості та за відсутності заперечень з боку будь-кого з учасників судового процесу).

В частині 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

 Так, зокрема, протягом першого півріччя 2021 року фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу  здійснювалося в 28 цивільних  справах, провадження  в яких закінчено станом на 30 червня 2021 року.

 У вказаний період заяви від учасників справи про здійснення повного фіксування судового засідання за допомогою відеозаписувального технічного засобу  не надходила, та така відеофіксаця за ініціативою суду також не здійснювалася.

У всіх випадках неявки в судове засідання всіх учасників справи та  в разі  здійснення судом розгляду справи  за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а секретарем судового засідання відповідно до положень ст.. 67 ЦПК України забезпечувалося ведення протоколу судового  засідання, в якому  відображалася суть проведеної процесуальної дії, який  відповідно до ст.248 ЦПК України приєднувався до матеріалів справи.

 Фіксування судового засідання технічним засобом  в цивільних справах здійснювалося  за допомогою комп’ютерної програми фіксування судового процесу (судового засідання) та інших процесів з фіксацією та відтворенням звуку та зображення «Акорд». Дана фіксація здійснювалася з дотримання вимог Інструкції про порядок роботи з технічними засобами фіксування судового процесу (судового засідання), затвердженої Наказ Державної судової адміністрації України від 20.09.2012  року № 108.

В кожному випадку здійснення фіксації  судового  засідання секретарем судового  засідання  проводилася перевірка до звукового  запису: перевірялися годинник та календар комплексу звукозапису на предмет відповідності поточним даті та часу,  наявність вільного місця на внутрішньому носії комплексу звукозапису; працездатність пристроїв, проводилося тестування для перевірки того, що складові комплексу звукозапису (мікрофони, мікшер тощо) працюють нормально та запис іде правильно.

У разі виявлення непрацездатності, неможливості налагодження коректної роботи комплексу звукозапису секретар повідомляв про дані  обставини головуючого суддю  у судовому засіданні та адміністратора.

Звуковий запис судового засідання починався з моменту відкриття судового засідання головуючим суддею. Під час звукового запису секретарем  здійснювався поточний контроль якості запису, шляхом прослуховування через навушники, контроль рівня запису в спеціальній області у програмі звукового запису та контроль працездатності комплексу звукового запису шляхом спостереження за його станом.

У разі виявлення ознак непрацездатності обладнання комплексу звукозапису секретар або інший працівник апарату суду доповідав  головуючому у судовому засіданні судді  про неможливість подальшого звукового запису судового засідання.

Після закінчення  кожного судового засідання секретарем судового  засідання протокол судового  засідання зберігався, роздруковувався, підписувався  та приєднувався  до справи,  а також створював архівну та робочу копії фонограми.

Згідно ч.4 ст. 247 ЦПК України, технічний запис судового засідання є додатком до протоколу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи. Порядок зберігання технічного запису судового засідання визначається Положенням про Єдину інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Для кожної судової справи, секретарем судового  записувалося два компакт-диски: архівна копія фонограми та робоча  копії фонограми, які отримувалися секретарем до початку судового  засідання,  про що робився запис у Журналі обліку видачі та повернення компакт-дисків. У разі якщо фонограми не вміщувалися на один компакт-диск, виділялися  додаткові компакт-диски.

Після запису архівної та робочої копій секретарем перевірялася якість  запису шляхом вибіркового прослуховування, після  чого компакт-диски із записом архівної та робочої копій фонограми судового засідання пакувалися  у конверти та маркувалися, зокрема на них зазначався номер судової справи, дата судового засідання, - прізвище, ім'я, по батькові та підпис секретаря, вписувався об'єм фонограми звукозапису (Mb), та долучалися до справи.

Відповідно до ч. 5, ч. 6 ст. 247 ЦПК України учасник справи має право отримати копію технічного запису судового процесу, розмір судового збору за видачу в електронній формі копії технічного запису судового засідання встановлюється законом. За клопотанням осіб,  які беруть  участь у справі, за розпорядженням головуючого копія технічного запису судового засідання видавалася  в електронному вигляді за плату, встановлену Законом України «Про судовий збір», зокрема  після сплати судового  збору в розмірі, що становить 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

 

Секретар судового  засідання

   Яворська О. В.