На виконання контрольного завдання апеляційного суду Вінницької області проведено узагальнення судової практики застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності на жилий будинок за 2012 рік.
Метою даного узагальнення є на основі аналізу чинного законодавства та практики розгляду суддями Піщанського районного суду Вінницької області справ про право приватної власності на житловий будинок.
Об’єктом даного дослідження є цивільні справи за позовами, де вимогою є визнання права власності на жилий будинок чи його частину.
При розгляді справ про права власності на житлові будинок судді Піщанського районного суду керувалися положеннями Конституції України, Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Житлового кодексу України, Земельного кодексу України, Сімейного кодексу України, нормами, що містяться в Законах України «Про оренду землі», «Про приватизацію державного майна», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», нормами, що викладені в Постановах Кабінету Міністрів України, Постановах Пленуму Верховного Суду України, Указах Президента України, положеннями інших законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють відносини власності.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України, відповідно до яких власник має право володіти, користуватися та розпоряджатися майном на свій розсуд, здійснювати щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, а також зобов'язаний при здійснення своїх прав та виконанні обов'язків додержуватися моральних засад суспільства, допустити до користування своїм майном інших осіб, у випадках встановлених законом, не використовувати право власності на шкоду правам,свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Справи про визнання права власності є однією з найбільш поширених та найбільш складних категорій справ, тож визнання права власності відбувається шляхом розгляду справ даної категорії суддями Піщанського районного суду. Зокрема право власності на житловий будинок може виникати із:
- спорів про спадкове майно;
- спорів, що виникають з договорів дарування;
- спорів, що виникають з договорів купівлі - продажу;
На протязі 2012 року в провадженні Піщанського районного суду знаходилося 491 цивільна справа.
З цієї кількості лише одна цивільна справа була з категорії спорів про право власності та інші речові права, в задоволенні позовних вимог по якій було відмовлено, в зв'язку з тим, що позов було подано неналежним відповідачем. 196 справ із загальної кількості є про визнання права власності на майно внаслідок спадкування, 40 з них є справами у яких суть позову полягала у визнанні права власності на житловий будинок(чи його частину).
Усі дані заяви було задоволено. Оскільки заявниками були надані докази які є достатніми для задоволення даних заяв.
Серед особливостей доказування по даній категорії справ є те, що заявнику необхідно зібрати достатній пакет документів для доведення того, що він є спадкоємцем, а у випадку продовження строку, необхідно вказати причини пропуску даного строку для звернення до суду з вимогою про визнання права власності на жилий будинок ( у більшості випадків причиною пропуску цього строку є юридична необізнаність позивачів).
Доказами по такій категорії справ є:
- свідоцтво про смерть спадкодавця;
- свідоцтво про народження заявника та спадкодавця
- роз’яснення нотаріуса про неможливість вчинити нотаріальні дії з реєстрації права власності
- свідоцтво про одруження заявника чи спадкодавця( якщо це має відношення до спадкового майна)
- технічний паспорт на житловий будинок.
Такий пакет документів є обов’язковими доказами при зверненні розгляді справ даної категорії. За різних обставин можуть бути інші докази, які доводять обставини справи як то покази свідків чи інші документальні підтвердження.
При розгляді справ даної категорії, суддями з'ясовувалася правомірність набуття позивачами права власності на майно.
Рішення про задоволення даних позовів, суддями району, виносились лише за повної обґрунтованості набуття права власності належним позивачем. Усі рішення по даній категорії справ є належно оформленими з описом усіх фактів справи, та переліком доказової бази.
До апеляційного суду Вінницької області рішення щодо визнання права власності на жилий будинок не оскаржувались.
Отже, підсумовуючи викладене, слід зазначити, що при розгляді справ про визнання права власності на жилий будинок, суддями Піщанського районного суду Вінницької області обставини справ з’ясовувались у повній мірі, сторонам наголошувались права та обов'язки, перевірялася обґрунтованість їх доводів і заперечень, давалася належна оцінка зібраним доказам.
Однак, проведене узагальнення вказує, що основні проблеми, які виникали при розгляді справ про визнання права власності, були пов'язані з тим, що вимоги, які викладені у позовних заявах не завжди відповідають змісту позовної заяви. А це свідчить про те, що учасники процесу не достатньо обізнані в юридичних питаннях, а тому суд на власний розсуд робить висновки про суть позовних вимог, порушуючи принцип диспозитивності. Однак відповідно до ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Одним з розв’язків даної проблеми могло б слугувати більш детальне роз’яснення в засобах масової інформації даного питання, яке б було зрозуміло широкому загалу.
Проведене узагальнення необхідно обговорити на оперативній нараді суддів району з залученням помічників суддів.
Заступник керівника апарату
Ключар О.А.